Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

STIHL® Timbersports® Collection

Да се избега од секојдневието, значи…

STIHL® Timbersports® Collection STIHL® Timbersports® Collection

Подни терацо плочки

Ѓуровски - Old Stone е македонска…

Подни терацо плочки Подни терацо плочки

Прекрасна стаклена градина од ИКЕА

Немате место во дворот за сопствената…

Прекрасна стаклена градина од ИКЕА Прекрасна стаклена градина од ИКЕА

Кралските паркови во Лондон

Треба да се знае дека комплексот…

Кралските паркови во Лондон Кралските паркови во Лондон
Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com

Времето утре и задутре 

 Утре ќе биде облачно со врнежи од дожд, ветровито и посвежо.…

[повеќе]

Открија подземно море во Африка

Открија подземно море во Африка 

Откритието може да обезбеди вода на населението за следните 4…

[повеќе]

Полевајте ги собните цвеќиња со ова и ќе растат како луди

Полевајте ги собните цвеќиња со ова и ќе растат како луди 

За да се негува почвата на растенија кои ги одгледувате,…

[повеќе]

Видео:Хибрид од птица, прасе и вампир откриен во Африка

Видео:Хибрид од птица, прасе и вампир откриен во Африка 

Диносаурус дефиниран како хибрид од птица, прасе и вампир е…

[повеќе]

Шест лиснати зеленчуци, кои можат да ви го спасат животот

Шест лиснати зеленчуци, кои можат да ви го спасат животот 

Ако има храна во чија корист за здравјето никој не…

[повеќе]

Го открија чудото на долговечноста - доволно е по едно на ден

Го открија чудото на долговечноста - доволно е по едно на ден 

Стара поговорка вели "Едно јаболко на ден го држи докторот…

[повеќе]

Жителите на Богданци да садат овошки, а не зеленчук

Жителите на Богданци да садат овошки, а не зеленчук 

Жителите на општина Богданци добија совет да го преориентираат производството.…

[повеќе]

Погледнете 4 трикови со плодови

Погледнете 4 трикови со плодови 

Погледнете 4 трикови со плодови:  

[повеќе]

Ова е суштеството кое неможе да умре

Ова е суштеството кое неможе да умре 

Знаете ли дека некои видови црви се бесмртни? Најновите сознанија…

[повеќе]

Временска прогноза до крајот на неделата

Временска прогноза до крајот на неделата 

  Во четврток во Македонија ќе биде претежно сончево со локална…

[повеќе]

1 2 3

Скалесто катче и Алипинеум

Еден од најатрактивните елементи на дворот и просторот се "Скалестите катчиња" и "Алипинеумите". Аипинеумите и водните површини бараат сончева локација и поради карактерот на формите одговараат многу добро во комбинација. Многу често алпинеумот е местото каде започнува водната каскада или создава декоративна позадина за водната површина и вегетација. Алпинеумот може да се распореди во тревници, во некои од можните визуелни точки на градината. Тоа може да се изгради во претходно подготвено лежиште од трошен камен, и да служи за природно подобрување на изгледот, прикривање на огради или само да е елемент кој го раздвижува визуелно теренот на градината. Погодни за уредување на алпинеуми и карпести катчиња се следниве Видови: Дрвја и грмушки - Acer palmatum, Albizzia, Betula, Cercis, Catalpa, Chamaecyparis, Corylus, Cornus, Hibiscus, Ilex, Lonicera, Machonia, Magnolia, Malus, Picea, Pingus mugo, Prunus, Rhus typhina, Sorbus, Thuja, Tsuga, Taxus , Yucca и др. Почвопокривни - Berberis, Cotoneaster, Erika, Juniperus, Hebe, Hosta, Lavandula, папрати и др. Украсни треви, цвеќиња и алпска вегетација - Alyssum, Armeria, Aster, Calluna, Campanula, Cortadelia, Dianthus, Festuca, Gentiana, Geranium, Iris, Ophiopogonm Saxifraga, Sedum, Sepmercirum, Santolina, Senecio и др.

Powered by Web Agency

Арчис, Јута

Националниот парк „Arches“ се наоѓа во источна Јута, САД. Овој парк е познат по зачувување на повеќе од 2000 природни песочни арки, вклучувајќи го и светски познатиот „Нежен лак“.

Во прилог ви се претставени различни уникатни геолошки ресурси и форми. Паркот се наоѓа до Моав во Јута, и зафаќа пространство од 76.679 хектари (31.031 ха) во областа.

Powered by Web Agency

Висечки цветни кошници

Висечките кошници се одличен начин за да додадете многу боја и расположение на различни места во градината, летниковците или терасата.

Многу растенија наменети за контејнери, се соодветни и за висечки кошници - аубриета, мушкато и петунии, импатиенс, бегонија, бршлен, копривка, ѕвончица, бровалија, фуксија, лобелија.

Powered by Web Agency

ВИДЕО: Гнездо на лилјаци под кров

Следново видео се однесува на лилјаците. Сигурно немате видено толку многу, како што тоа го осетија домаќините на оваа куќа.

Лилјаците (научно: ред Chiroptera) се мали до средно големи цицачи способни за долготраен лет.

Powered by Web Agency