Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Индиски растенија за коса и лице: Брахми

Индиски растенија за коса и лице: Брахми 

Индијките секогаш се импресивни со своите долги, здрави коса, дури…

[повеќе]

Кантарион (Hypericum perforatum L.)

Кантарион (Hypericum perforatum L.)  

Кантарионот расте низ целата земја, поточно во суви, отворени, тревни…

[повеќе]

Бувовите во Македонија

Бувовите во Македонија 

Кога збориме за бувовите, збориме за едни од најубавите и…

[повеќе]

Третман со листови од фикус

Третман со листови од фикус 

Може да се применува ефикасно лекување со листови од фикус…

[повеќе]

Светот гледан од вселената

Светот гледан од вселената 

Верувам дека луѓето кои сакаат и обожаваат природа, никогаш не…

[повеќе]

Племето Короваи

Племето Короваи  

Короваи или Колуфо е племе кое се наоѓа на остров…

[повеќе]

Собните цвеќиња во јануари

Собните цвеќиња во јануари 

Во овој месец собните растенија страдаат повеќе од прекумерна топлина,…

[повеќе]

Најстариот гигантски цртеж на Земјата

Најстариот гигантски цртеж на Земјата 

Најстариот геоглиф на Земјата се наоѓа во националниот парк Зoраткул…

[повеќе]

5 видови храна со кои може да ослабете

5 видови храна со кои може да ослабете 

Еве ги петте хранива кои најмногу ги топат калориите при…

[повеќе]

Придобивките за здравјето од неверојатната хималајска сол

Придобивките за здравјето од неверојатната хималајска сол 

Пред околу 200 милиони години имало кристализирана морска сол, покриена…

[повеќе]

1 2 3

Дихондра

Дихондрата е украсно растение со мали зелени листови со срцев облик и дијаметар од 1 до 1,5 см. Имаат мали бели цвеќиња. Карактеристично за овие растенија е дека растат и во сенка.

Во лето, толерираат суша, но се осетливи на ниски температури. Подгответе ја почвата, како и за тревникот. Пред сеидба, се додава 15-15-15 НПК минерални ѓубрива или органски ѓубрива, три пати во текот на годината и доѓубруваме со азотни ѓубрива.

Семето е покриени и е опкружен со хранливи материи, па затоа е полесно да се сее, а првичниот раст е побрз. Поради нискиот раст, Дихондрата нема потреба од косење. Увозник на ова семе во Македонија е Семенарна СК.Powered by Web Agency

 

 

Powered by Web Agency

Powered by Web Agency

Powered by Web Agency

Facebook Like Box