Joomla Templates and Joomla Extensions by ZooTemplate.Com
Темјанушка расцвета на стебло од старо дрво

Темјанушка расцвета на стебло од старо дрво 

Деновиве во ОУ „Гоце Делчев“, кое годинава се закити со…

[повеќе]

STIHL “ Best Buy во Македонија “

STIHL “ Best Buy во Македонија “ 

Ова го покажува првото истражување за наградата „Best Buy Award“…

[повеќе]

Чудо на природата: Кожеста желка

Чудо на природата: Кожеста желка 

Кожестата желка (Dermochelys coriacea) е единствениот преживеан претставник на семејството…

[повеќе]

Иглика - жолта (Primula officinalis (L.) Hill.)

Иглика - жолта (Primula officinalis (L.) Hill.)  

Игликата ја среќаваме во грмушките, шумите и ливади во предпланинските…

[повеќе]

Родиола (Rhodiola rosea L.)

Родиола (Rhodiola rosea L.)  

Родиолата позната како злато-врв расте на карпести места и планински…

[повеќе]

Тој стави неколку парчиња лубеница на скарата и доби нешто уникатно (видео)

Тој стави неколку парчиња лубеница на скарата и доби нешто уникатно (видео) 

Ако мислите дека скарата е погодна само за подготовка на…

[повеќе]

Ангелика

Ангелика 

Името потекнува според една легенда, во која се кажува дека…

[повеќе]

Салвија (Salvia officinalis L.)

Салвија (Salvia officinalis L.) 

Салвијата е распространета низ целата земја. Таа се одгледува како…

[повеќе]

5 видови храна, важни за срцето

5 видови храна, важни за срцето 

Организмот на секој човек дополнително се оптоварува дополнително во есен…

[повеќе]

Алое Вера

Алое Вера 

Алое Вера е растение кое потекнува од северна Африка, Мадагаскар…

[повеќе]

1 2 3

Чуварот на куќата (Sempervivum tectorum)

Чуварот на куќата или латински „Sempervivum tectorum“ е растение кое најчесто можеме да го сретнеме на карпите, ѕидовите, крововите од каде и го добило своето народно име.

Латинскиот превод значи „секогаш живеат“ кој сведочи за неговата стабилност во различните ситуации во животот. Постои верување дека ова растение го штити домот од громови, ветрови, вештерки и болести.

Ова растение поради неговата убавина може да одгледуваме и во нашите градини, меѓутоа се користи и во народната медицина поради неговите супстанции: смолата, танинот, калциум малат, масните масла и јаболковата и мравјата киселина.

 

Кај нас ова растение се одгледува многу одамна, поточно од деветтиот век. Во текот на летото растат стебленца долги од 10-30 см со цветови најчесто розови по боја.

Растението се размножува вегетативно, преку бочните израстоци кои произлегуваат од розетата. Листовите може да користат за правење на чаеви, додека цветовите наоѓаат примена во народната медицина.

 

Powered by Web Agency

  

 

 

Powered by Web Agency

Powered by Web Agency

Powered by Web Agency

Facebook Like Box